Hamilelikte Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Hamile bayanların yüzde sekseninde görülen mide bulantısı sorunu en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Hamilelik döneminde görülen mide bulantısı genellikle hormonlarda yaşanan değişimlerden kaynaklı olmaktadır. BHCG hormonun yükselmesine bağlı olarak mide bulantısı yaşanır. Hormonlar dışında yaşanan diğer sebeplere gelince mide asidinde yaşanan artış, yorgunluk, kokulara karşı duyarlılığın artışı ve stres de bu dönemde mide bulantısına sebep olan nedenler arasında yer alır.

Hamilelikte Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Her hamile kadın bulantı sorunu yaşamayabilir, bu sorunu yaşayan kadınların hamileliklerinin genellikle ilk üç ayı bulantılar ile geçer. BHCG hormonu üçüncü aydan sonra inişe geçer ve bulantılar da ortadan kalkmış olur. Eğer üç aydan sonra bu bulantılar devam ediyorsa mutlaka doktor kontrolünde araştırılmalıdır. Genellikle bulantılar sabah saatlerinde kendini gösterir. Hamilelikte mide bulantısı bebek üzerinde zararlı bir etki oluşturmaz. Ayrıca anne adayının yemek yiyemez oluşu da bebeğin beslenemediği anlamını taşımaz.


Hamilelik sürecinde mide bulantıları genelikle beşinci haftadan itibaren başlar. Bazı kadınlarda bu süreç daha geç başlayabilir. Her hamilelikte yaşanmadığı gibi genellikle yüzde yetmiş ile sekseninde görülmektedir. Hamile bayanların hamilelik döneminde yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi bulantı ve kusmalar gelmektedir. Hamileliğin 12-14’üncü haftalarında sorun ortadan kalkar. Bu da üçüncü ayın tamamlanmasına denk gelir. Hamilelikte mide bulantısının sebepleri nelerdir? Konusundan bahsettik dilerseniz şimdi de mide bulantısına nelerin iyi geldiğinden bahsedelim.

Hamilelikte Mide Bulantısına Neler İyi Gelir?

Anne adayının hamilelik dönemi boyunca psikolojik açıdan rahat olması ve sakin yaşaması bulantıların azalmasında çok etkili olur. Hamile bir kadının yeterince dinlenmesi ve uyuması gerekmektedir. Yemek konusuna da çok dikkat edilmelidir. Bazı gıdalar mide bulantısını önlemeye yardımcı olur. Mesela sabah uyanınca kraker, kuru ekmek, elma yiyerek biraz uzanmak anne adayını oldukça rahatlatacaktır. Yemek yerken de sık ve az porsiyon yenmelidir. Bu dönemde yenen bir besin aşırı bulantı yaratıyorsa bu dönem için o besinden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca yağlı ve kızarmış yemekler de bulantı yaratır. Mümkün olduğu kadar bu dönemlerde bu tarz yiyeceklerden uzak durarak rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Etiketler: lohusa hamile, hamilelikte mide, bulantısı,
Ocak 19, 2019
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR