Hamilelik ve Lohusalık Döneminde Erkekler Nasıl Davranmalıdır

lohusa pijama, lohusa pijaması, lohusa gecelik, lohusa tacı, lohusa terliği

Kadınların hamilelik döneminde ve ardından da lohusalık döneminde beylerin eşlerine karşı daha çok hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Biraz daha sabırlı, sevecen ve ilgili olmaları hem kendileri hem de eşleri açısından oldukça önemlidir. Bu da akıllara şu soruyu getirmektedir. Hamilelik ve lohusalık döneminde erkekler nasıl davranmalıdır?

Hamilelik ve Lohusalık Döneminde Erkekler Nasıl Davranmalıdır?

Hamilelik dönemi içerisinde kadınlar oldukça kırılgan, hassas ve fazla duyarlı olurlar. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde hamilelik dönemini daha detaylı anlatacağız. Önce lohusa dönemi nasıl bir süreçtir? bundan bahsedelim. Doğumun ardından başlayan yaklaşık 6 hafta süren ve annenin psikolojik ve fizyolojik olarak hamilelik öncesi haline dönme süresidir. Bu sürece hem psikolojik hem de fizyolojik olarak alışmaya çabalayan annede bebekten dolayı sorumluluk, uykusuzluk, yorgunluk ve duygu değişimleri yaşama durumu belirir. Ayrıca bunlarla uğraşırken bebeğini besleme ve bakımıyla da mücadele eder. İşte bu durumlar içerisindeyken lohusa sendromu diye adlandırılan ruhsal çöküntüler yaşayabilir ve depresyon kaçınılmaz hale gelir.

 Bu dönemde eşinden yardım isteği olması ve bu yardımın sağlanması oldukça önemlidir. Onun en iyi destekçisi eşidir. Bu nedenle baba adaylarına hamilelik dönemi sonrası lohusalıkta da çok büyük işler düşmektedir. Mesela işten dönüşte bazı sorumlulukları az da olsa devralmak gerekebilir. Uykuya ihtiyaç duyan anneyi bir süre dinlendirmek ve uyumasını sağlamak çok doğru bir harekettir. Annenin birçok kaygıları olacaktır. Örneğin iyi bir anne olabilecek miyim? Hala güzel miyim? Onunla konuşarak bu kaygıların gereksiz olduğunu söyleyebilirsiniz. Ani tepkiler ve duygusallıklara karşı da anlayışlı olun. Ayrıca ev işlerinde ona destek olun.

Hamilelikte Erkek Nasıl Davranmalı?

Anne adayı bedenindeki değişikliklerle eşi tarafından beğenilmeme kaygısı yaşar. Bu konuda onu rahatlatmak hamilelikte erkek davranışı olarak oldukça önemlidir.

İmkanlar dahilinde her doktor kontrolüne birlikte gidilmesi yapılması gereken her şeyde babanın da takip ve uygulama yapması gerekir.

Anne adayının bebek ile ilgili tüm planlarında (bebek odası gibi) baba adayının da olması gerekmektedir.

Duygusal anlamda hassas olan anne adayının bu duygularına saygı gösterip anlayışlı ve sabırlı olunması gerekir. Duygusal destek verilerek, uzun süreli ayrılık yaşamamaya dikkat etmek de hamilelik döneminde baba adaylarının çok dikkat etmesi gereken konulardandır.

Etiketler: lohusa pijama, lohusa pijaması, lohusa gecelik, lohusa tacı, lohusa terliği
Nisan 10, 2019
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR